reklamy

Öznur GÖZÜDOK


OKULLAR AÇILIYOR MU, İNANMIYORUM!!

OKULLAR AÇILIYOR MU, İNANMIYORUM!!


10 Mart 2020 tarihinde ülkemizde görülen ve tüm Türkiye'de yaygınlaşan Koronavirüs nedeniyle Üniversiteler dahil bütün okullar kapanmıştı. Tüm ülkede uzaktan eğitime geçilmiş, öğrenciler öğretmenlerinin eşliğinde büyük bir gayretle derslerini görmüş ve böylelikle 2. dönem okula gidilmeden okul bitirilmiş olmuştu.

Gelelim 1 Haziran kararlarından sonra yeni yaşam şeklimize tam adapte olmamışken, okulların 31 Ağustos'ta açılacağının haberini aldık.

Vay halimize!...

MEB'in 2020 - 2021 eğitim öğretim yılına dair 81 ile gönderdiği genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) 2020 - 2021 Eğitim Öğretim Yılı çalışma takvimini 81 ile gönderdiği genelgeyle duyurdu. Genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak ve 18 Haziran 2021'de kapanacak. Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1'inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül 2020 arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

Okullarda Covid-19’a karşı uygulanacak tedbirlerde açıklandı. Açıklanan önlemlere göre, okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılacak. Hem öğrenciler hem öğretmenler maske kullanacak. El temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asılacak. Okul binası girişleri ve içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak.

Okulların açılacağı tarihin ve alınacak tedbirlerin açıklamasının ardından, isterseniz konuyu biraz daha açalım.

Açıklanan bu önlemlerin uygulanmasının çok zor olduğunu ve velilerin çoğunun çocuklarını okula göndermek istemeyeceklerini düşünüyorum.

Sağlıktan daha önemli ne var ki, şu dünyada? İnsanlar bile bile çocuklarını riske atar mı?

Açıklanan tedbirlerin uygulanabilirliği konusunda ciddi sorunlar olduğunu düşünüyorum. Bu konunun öylesine alınmış bir karar olduğunu, ne yazık ki söylemem gerekir.

Mevcut öğrenci sayısı ve sosyal mesafeyle ilgili de sorunlar var. Okullardaki en büyük sınıflar 50 metrekare yani en fazla 12 öğrenci girebilir ama sınıfların çoğu 30 kişilik ve aynı zamanda çoğu okulda öğretmenler odası da çok küçük. Sonuç olarak bu kriterlerin uygulanması neredeyse mümkün değil. MEB şartlar uygun olursa 31 Ağustos’ta eğitim başlayacak dedi ancak bu şartlar nedir? Çok havada kalan bir söylem...

Pandemiyle birlikte Türkiye’deki eğitimin fotoğrafı ortaya çıktı. 31 Ağustos’ta açıklanan bu önlemlerle eğitime başlamak için okulların öncelikle fiziki şartlarına ve öğrenci mevcutlarına bakmak gerekir.

Ayrıca hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin maske takması imkansız. Bu önlemler öylesine açıklanmış olmalı ki, kimseye güven vermiyor. Çoğu aile belki de çocuklarını okula göndermeyecek.  Okulların pandemi tamamen bittiğinde açılması gerekiyor, bu acele nedir? Bilim Kurulu somut veriler sunup okullar açılabilir demediği takdirde okulların açılması son derece yanlış bir karardır, diye düşünüyorum.

Normalde 1,5 metre olan sosyal mesafe şartları, okullarda öğrenciler arasında en az 3 metre olmalıdır. Bu da şu anda mevcut olan derslik sayısının en az iki katı derslik olması gerektiği anlamına geliyor. 31 Ağustos’a kadar böyle bir imkan olmadığına göre Ordu'da çoğu okul bizim istediğimiz bir şey olan ikili eğitim sistemine geçecek. Biz henüz normal bir hayata geçiş sağlamadık ki? Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin sağlığını kim koruyacak?

Koronavirüste 2.dalga dediğimiz olay, inşaallah okulların açılmasıyla gerçekleşmez. Yoksa bunun önünü asla alamayız.

Sağlıklı ve güzel günlere...