Bugün, 13 Haziran 2021 Pazar

Levent AKTAŞ


TEDBİRLİ OLALIM!

TEDBİRLİ OLALIM!


Koronavirüs salgınının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen geçen süre içerisinde salgın yayılarak sürdürmesini devam ettiriyor.

Çevremizde her gün birisinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını yada Covid-19’dan vefat ettiği haberleri geliyor. Bu süreçte de çoğumuz hala tedbirsiz davranmaya devam ediyoruz.

Son günlerde özellikle de içinde bulunduğumuz Karadeniz Bölgesi’nde vaka sayıları anormal bir şekilde artmış durumda. Tedbirsiz davranmaya devam ettiğimiz sürece de azalacağını sanmıyorum.

Tabi ki herkes hayatın normale dönmesini ve kapatılan işyerlerinin tekrar açılmasını ister. Ancak bu vaka sayıları ve artışlar devam ettiği sürece zor gözüküyor. Bu yüzden de insanlarımızın anlayış göstererek maske, mesafe ve hijyen kurallarına harfiyen uyması çok önemli.

Uzmanlar Koronavirüs salgınının normale dönme tarihi olarak 2022’yi dillendiriyorlar. Yani anlayacağınız bu sene de dikkat ederek tedbirleri elden bırakmamamız gerekiyor. Zor bir süreçten geçiyoruz ve üstesinden gelmemiz ise tamamen bize bağlı.

Toplum olarak sağlığımız için koyulan kısıtlamalara uyarak yetkililere yardımcı olmamız gerekiyor. Ve yine maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak kendimizi ve çevremizi virüsten korumamız gerekiyor.

Bu virüs herkeste aynı etkiyi de göstermiyor. Hatta etkisi beş gün içerisinde ortaya çıkıyor. Kişinin bağışıklığına göre değişiyor, kuluçka dönemi de on beş gün olarak bilinse de bu süreç geçebiliyor. Belirtisi sadece ateş değil, nefes darlığı, öksürük, halsizlik gibi şikayetler bu koronavirüsün belirtileri. O yüzden de tedbirli olmamız herkesin sağlığı için önemli.

Koronavirüsü hep birlikte el ele vererek yenmemiz dileklerimle sağlıkla kalın..