reklamy

Öznur GÖZÜDOK


TEHLİKE HENÜZ GEÇMİŞ DEĞİL!

TEHLİKE HENÜZ GEÇMİŞ DEĞİL!


 

 

1 Haziran tarihinden itibaren normalleşmeye başladığımız şu günlerde, aslında tehlikenin geçmediğini bilerek hareket etmek en güzeli.

 

Her ne kadar yavaş yavaş yeni bir döneme başlıyor olsakta, vaka sayılarının da her geçen gün arttığını görmekteyiz. Öyle ki, bu duruma alışmak hiç de zor değil. Yapmamız gereken bazı şeyleri unutmadan, uygulayabilmek. Sosyal mesafemizi korumak, el temizliğimize dikkat etmek ve maske kullanmak hiç de zor değil! Özellikle 65 yaş üstü insanların mutlaka kendine çok daha iyi bakması gerekiyor bu dönemde. Sadece 65 yaşı baz almak olarak algılamayalım bunu. Sadece biraz daha fazla dikkat etmeli 65 yaş üstü vatandaşlarımız.

 

10 Mart'tan sonra uzun süre evde kalan insanlarımızın, 1 Haziran'dan sonra normal bir hayata geçiş yaptığımızı zannederek hareket etmesi vaka sayılarının artışına sebep oluyor. Öyle ki, sokaklarda gördüğümüz çoğu insanların yüzünde maske yok, varsa da çenesinin altında süslük olarak takmış. Cafeler, alış veriş merkezleri, giyim mağazaları tıka basa insan kaynıyor. Sosyal mesafe ise hak getire! Sanırım, herşeyi normal olarak görüyoruz. Piknik alanları, sahiller havalarında iyi olmasıyla beraber dolup taşıyor. Böyle giderse salgında korkulan 2.ci patlama meydana gelebilir.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her akşam uyarılarda bulunuyor. "Lütfen herşey bitmiş değil. Bu dönemde hayatı normal olarak algılamayın" diyor. Son bir haftada vaka sayısındaki artışa bakarsanız, önümüzdeki günlerde baş edilemez ve önüne geçilemez bir salgında baş başa kalabiliriz. İnşaallah böyle bir durum söz konusu bile olmasın.

 

Tehlike henüz geçmemişken, lütfen evde kalmaya, kurallara uymaya ve işimiz yokken dışarıya çıkmamaya özen gösterelim. Maske kullanmayı ve sosyal mesafeli olmayı kendimize alışkanlık edinelim. Yoksa sonumuz hiç iyi değil!!

Sevgiyle kalın, evde kalın!!..