reklamy

Öznur GÖZÜDOK


UZAKTAN EĞİTİM İÇİN, ŞARTLARI İYİLEŞTİRİN!

UZAKTAN EĞİTİM İÇİN, ŞARTLARI İYİLEŞTİRİN!


 

 

Ülkemizi etkisi altına alan bu pandemi dönemi için Milli Eğitim Bakanlığı'nca çocuklara uzaktan eğitim verilmeye devam edecek.

 

Peki bu uzaktan eğitim ne demek?

İlk, orta, lise ve üniversiteye giden bütün öğrenciler bilgisayar, tablet ya da cep telefonundan öğretmenleriyle canlı yayında buluşup, birlikte ders yapmaya çalışacaklar.

 

Buraya kadar güzel!.. Peki elinde imkanı olmayan yani bilgisayarı, tableti ya da cep telefonu bulunmayan öğrenci ne yapacak? Ya da bunlardan her hangi birine ulaşamayan öğrenciye nasıl eğitim verilecek?

 

Eğitim şartları günümüzde devlet okulları ve özel okullar diye ikiye ayrılırken, şimdi de dijital öğretimle tekrar ikiye mi bölünecek? Elinde imkanı olan var olmayan var! Ya da evde birden fazla çocuk varsa, o aile ikinci ya da üçüncü çocuk için tekrar masrafa mı girecek? Bunları sistemi hazırlayan insanların düşünmesi gerekmezdi??

 

Özel okulda sınava hazırlanan bir çocukla, devlet okulunda sınava hazırlanan çocuk nasıl bir tutuluyor aynı sınava sokuluyorsa, bu eğitim sisteminde de öğrencilerin eşit seviyede ders almaları gerekir.

 

Öyleyse, bu konuda Cumhurbaşkanlığımızın ve Milli Eğitim Bakanlığımızın bu konuya bir an önce el atması gerekir. En azından ailelere, öğrencilerin ders yapabileceği bir bilgisayar ya da bir tablet dağıtması gerekir. Yoksa çöken eğitim sistemimiz, tamamen yerle bir olacak!

 

Umarım sesimiz duyulur.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın...