reklamy

Öznur GÖZÜDOK


YENİ BİR YILA MERHABA!

YENİ BİR YILA MERHABA!


Yılbaşı olarak adlandırdığımız ve her yılın sonu olan 31 Aralık gününü yılbaşı olarak kutluyoruz. 2019 yılının son gününe girerken yeni yılın heyecanı hissedilmeye ve yaşanmaya başladı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda, hepimiz yeni umutların yeşereceği, insan hayatına yeni fırsatların doğacağı, bir yıl olması temennisiyle, herkesin yeni yılını kutluyorum.

Belki bazılarına sevinç, bazılarına da hüzün getirecek. Yeni yıla girilirken bir yılbaşı geleneği olan hediyeleşmek ve güzel duyguları birbirine iletmek bu yıl da yılbaşının vazgeçilmezleri olacak.

Çocukken, çocuk zihnimizle yeni yıldan çok büyük beklentiler içindeydik. Ben bir yerden bir yere gitmek istediğimde, gözlerimi kapatıp istediğim yere ışınlanmayı, uçan araçlara binmeyi, etrafta dolaşan uzaylı tipleri görmeyi ve renginin pembe olmasını istediğim ağaçları hayal eder, yeni yıldan hiç olmayacak beklentiler içine girerdim. Çocuk aklı işte!

Fakat biz her seferinde yeni yıldan iyi şeyler istedikçe, yeni yıl yeni zam rakamları ile bizi hiç duymadı ve daha zalim oldu. Bunca zamandan sonra yeni yıl rakamları büyüdükçe büyüdü. Enflasyon, geçim derdi her zamankinden daha da arttı. Bunların dışında mesela; hâlâ kürt olduğum için öldürülüyorum. Yapılan zammı protesto ettiğim için bir gösteride polis jopu darbesi ile ölüyorum. Kadın olarak eşimden, babamdan ve ağbimden gördüğüm zulme, şiddete ses çıkardığım için erkekler tarafından öldürülüyorum. Okuldan eve giderken, cezaevi firarisi bir katil tarafından evime kadar takip edilip, oracıkta kalbime sapladığı bıçakla öldürülebiliyorum. Sırf bakımsız olup beni beğenmeyen kocamın vahşetiyle hastanede can, çekişip, geride bıraktığım yavrularıma üzülerek katledilebiliyorum. Rengimden dolayı hala dışlanıyor ve hiçe sayılıyorum. Sokakta oynarken bir maganda kurşunu ile ölüyorum. Eşcinsel olduğum için hem halk tarafından hem de sistem tarafından ötekileştiriliyorum. Toplumun inancına tabi olmadığım için halktan biri linç girişimini başlatabiliyor.

Bunlar hâlâ yaşanıyorken ben ışınlanmaktan, uçan araçlardan, etrafta dolaşan uzaylı tiplerden ve renginin pembe olmasını istediğim ağaçlardan vazgeçtim bile…Ama sınırları, bayrakları olmayan bir dünya da barış ve huzur içinde yaşamayı istemekten vazgeçmedim. 

2020 yılını sevdiklerinizin veya ailenizin yanında geçiremiyorsanız onlara en güzel yılbaşı mesajları yollayarak mutluluğunuzu, sevincinizi paylaşabilirsiniz. Her özel gün ve gecede sevdikleriniz için gönderdiğiniz özel, içten, sevgi dolu mesajları 2020 yılında da gönderin.

Her ne olursa olsun, içinizdeki çocuğu öldürmeyin. Umutlu, sağlıklı ve huzurlu nice güzel yıllarınız olsun!

Sevgiyle kalın!